FANPAGE @spletowice

   

Lokalizacja

   

Linki  

 

 

 

   

STATYSTYKI  

1356446
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
481
1545
2026
1339931
40449
45552
1356446

Your IP: 34.237.51.35
2019-11-18 08:25
   

W dniu 16 października uczniowie klasy IV, V, VI, VII i VIII pod opieką swoich wychowawców p. G. Sęk, p. A. Wzorek, p. A. Kozak, p. G. Barnasia i p. J. Kwapniewskiego wyjechali na wycieczkę jednodniową. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Jaskini Raj. Znajduje się ona we wnętrzu niewielkiego wzniesienia Malik o wysokości około 270 m n.p.m. Jest to niewielka jaskinia o rozwinięciu poziomym, łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów.

Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 m. Wystawa muzealna przedstawia geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploracji jaskini przez ekipy naukowców. Do jaskini wejście prowadzi przez sztucznie przekopany chodnik o długości 21 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, a wilgotność wynosi ok. 95%. Trasa wiedzie przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, ponownie przez sztucznie przekopany chodnik do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką i Komorę Wstępną do pawilonu muzealnego i wyjścia. W jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”.

[ zobacz zdjęcia... ]

Następnie pojechaliśmy do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. W ECN nauka przeplata się z zabawą. Dowiedzieliśmy się czym jest energia, jak jest wykorzystywana, poznaliśmy jej odnawialne i nieodnawialne źródła. Poprzez eksperymentowanie oraz prowadzenie doświadczeń, angażowaliśmy się w poznawanie i zrozumienie świata, a także pogłębianie wiedzy.
W skład ECN wchodzi Wystawa Energia - ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Znajduje się tutaj między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni. Wystawa podzielona została na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” - wszystkie tworzą spójną całość. Laboratorium „Generator Mocy” jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej.
Elementem zwiedzania przestrzeni ECN był film dotyczący energii w przyrodzie.

[ zobacz zdjęcia... ]

Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy było Centrum Nauki Leonardo da Vinci Chęciny. W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tu też takie stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny.

[ zobacz zdjęcia... ]

Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach. Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim, pod Kielcami. Na bazie istniejących dokumentów można domniemywać, że budowę warowni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Jest pewne, że zamek istniał w 1306, kiedy to Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. Rok później, pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej, cofnął ów przywilej, przejmując tym samym warownię. Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym. Przeniósł tu z Małogoszcza administrację rozległych posiadłości książęcych. W Chęcinach w latach 1310, 1318, 1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

[ zobacz zdjęcia... ]

Wycieczka była bardzo wartościowa. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy dzięki profesjonalizmowi przewodnika w Jaskini Raj, prowadzącemu warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki, interaktywnym stanowiskom w Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz przewodnikowi z pasją po ruinach Zamku w Chęcinach.
Słowa podziękowania kierujemy również do pani Marty Oleksy - pilota naszej wycieczki i jednocześnie właścicielki biura podróży www.oleksytravel.pl

 

   

CERTYFIKATY

Naszej szkole przyznano
CERTYFIKATY

           

 

 

 

   
© Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki 2016