FANPAGE @spletowice

   

REKRUTACJA 2019/2020

   

Linki  

 

 

 

   

STATYSTYKI  

1051586
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
87
273
2830
1042396
21003
43272
1051586

Your IP: 18.232.147.215
2019-04-24 02:52
   

Apel Pamięci, modlitwa międzywyznaniowa, odezwa harcerska i okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych złożą się na program obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.
Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie o godz. 4.45, w godzinie ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który stał się tym samym początkiem II wojny światowej.

 

Po odegraniu hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej uczestników uroczystości powita prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przewidziane są następnie przemówienia przedstawicieli władz państwowych, w tym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Tradycyjnie odmówiona zostanie modlitwa międzywyznaniowa w intencji poległych w obronie Westerplatte, nastąpi też odczytanie Odezwy Harcerskiej i odczytanie Apelu Pamięci. Delegacje państowe złożą też wieńce i wiązanki kwiatów.

O godz. 4.45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Pomimo przeważających sił wroga i ataków zarówno z morza, lądu i powietrza decyzja o kapitulacji podjęta została dopiero 7 września.

Podczas szturmu na Westerplatte poległo co najmniej szesnastu Polaków, zaś straty niemieckie szacuje się na ok. 300-400 zabitych i rannych.

Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Viuktoriaschule, obecnie będącego siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

To tam w pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli polskich mieszkańców Gdańska. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Modlitwa i upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń odbędzie się 1 września o godz. 10.00 u stóp tablicy przy ul. Kładki 24.

Z kolei w południe pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców u stóp Pomnika.

Ponadto 1 i 2 września na terenie Wartowni nr 1 na Westerplatte odbędzie się festiwal “Spotkanie z Historią”. Podczas wydarzenia odbędzie się szereg pokazów pirotechniczno-rekonstruktorskich nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach w 1939-1945 r.

EKAI

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

   

CERTYFIKATY

Naszej szkole przyznano
CERTYFIKATY

           

 

 

 

   
© Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki 2016